Vaš komentar upućuje se na opsežan popis od 43 kategorije incidenata koji se odnosi na razne vrste nesreća i katastrofa. Međutim, kao stručnjak za kibernetičku sigurnost i autor na blogu o sigurnosti, moj fokus je prvenstveno na kibernetičkim incidentima i strategijama zaštite digitalne infrastrukture.
No, iz perspektive stručnjaka za sigurnost, postoji presjek između prirodnih katastrofa i kibernetičkih incidenata kada govorimo o planiranju oporavka nakon katastrofa (disaster recovery) i kontinuiteta poslovanja. Prirodne katastrofe kao što su potresi, uragani i poplave mogu imati veliki utjecaj na IT infrastrukturu, stoga je važno:
1. Imati robusne planove za oporavak nakon katastrofa koji uključuju redovito izvršavanje sigurnosnih kopija i testiranje planova za oporavak.
2. Zagovarati redundantnost podataka i aplikacija kroz rješenja poput cloud computinga koja pružaju geografsku disperziju i otpornost servera.
3. Ojačati fizičku sigurnost IT komponenti i infrastrukture kako bi opstale tijekom prirodnih katastrofa.
4. Koristiti mobilne tehnologije i virtualne desktopove kako bi osigurali kontinuitet poslovanja čak i ako su fizički uredi oštećeni ili nedostupni.
5. Podići svijest o kibernetičkoj higijeni među zaposlenicima, posebice u periodima krize, jer su to vremena kada su organizacije posebno ranjive na kibernetičke napade.
6. Primijeniti sustave za rano otkrivanje incidenata i smjernice za hitne slučajeve koje omogućavaju brzu komunikaciju i koordinaciju u slučaju incidenta.
Dokazano je da katastrofe, bilo da su prirodne ili čovjekom uzrokovane, izvlače najbolje iz ljudi, i isto tako jednako kritično je imati sustave koji izvlače najbolje iz tehnologija kako bi očuvali ljudske živote i sredstva
Read More